Nowoczesna Stomatologia Perio-Dens Klinika Stomatologiczna

Porady

Kortykotomia – na czym polega zabieg ?

Leczenie ortodontyczne może by prostsze i szybsze! Wspomóc je może kortykotomia – pionowe nacięcie blaszki kostnej względem powierzchni korzenia zęba.

Piękny uśmiech to nie tylko zdrowe, białe perełki. To także prawidłowy zgryz i proste zęby. By osiągnąć pełen efekt, coraz więcej osób decyduje się na leczenie ortodontyczne. Na rynku dostępny jest szereg różnorodnych aparatów, które w zależności od złożoności wady, należy nosić minimum kilka miesięcy. Znamy jednak sposób na to, by przyśpieszyć drogę do celu nawet o jedną trzecią czasu. Jest to kortykotomia. Brzmi bardzo poważnie, jednak sam zabieg nie jest skomplikowany.

Wykonujemy zabieg kortykotomii, aby przygotować pacjenta do ortodoncji.

Czym jest kortykotomia?

Kortykotomia polega na podzieleniu kości szczęk na mniejsze bloki, dzięki czemu jesteśmy w stanie przesuwać zęby wraz z otaczającą je tkankę kostną. Obrazowo rzecz ujmując, chirurg stomatologiczny tworzy precyzyjnym sprzętem, mikrometryczne, minimalnie inwazyjne pionowe cięcia blaszki kostnej. Działa pomiędzy korzeniami zębów, pod powierzchnią dziąsła. W naszej klinice wykorzystujemy do tego najbardziej zaawansowany sprzęt opierający się na technologii Piezosurgery, która chroni każdy rodzaj tkanek miękkich. W trakcie cięcia nerwy, naczynia i błony pozostają nieuszkodzone.

Kortykotomię można wykonać dwojako: albo przez dziąsło, albo z odsłonięciem płatu dziąsła. W zależności od potrzeb medycznych stosowana jest wersja częściowa (jedynie na określonym odcinku łuku zębowego) i pełna, która obejmuje cały łuk.

Jakie są wskazania do kortykotomii?

Leczenie ortodontyczne to podstawowe działanie, jakie wspiera kortykotomia. Jednak ze względu na rodzaj problemu, do najczęstszych przyczyn poddawania się zabiegowi należą:

  • oporne przesuwanie się zębów,
  • twarde i mało elastyczne kości, które utrudniają prawidłowe ustawianie się zębów,
  • znaczący ubytek kości w miejscu, gdzie wcześniej przeprowadzono ekstrakcję,
  • korzenie zębowe, które są podatne na resorpcję,
  • posiadanie anatomicznie krótkich korzeni zębowych,
  • słabo nasilone wady kostne.
Co daje kortykotomia?

Kortykotomia pozwala na wiele różnorodnych działań:

  • ułatwia przemieszczanie się zębów podczas noszenia aparatu ortodontycznego,
  • skraca czas noszenia aparatu ortodontycznego, przyspieszając czas leczenia,
  • niweluje ból towarzyszący siłom działającym na zęby, które się przemieszczają,
  • eliminuje ryzyko: zanikania korzeni przesuwanych zębów, odsłonięcia szyjek zębowych po leczeniu, wystąpienia ruchomości zębów po zdjęciu aparatu ortodontycznego,
  • jest w stanie poszerzyć łuk zębowy, zamknąć przestrzenie międzyzębowe po utracie zęba,
  • leczy rotację, intruzję, ekstruzję, dystalizację, mesializację.
Jak wykonuje się zabieg?

Pomimo bardzo poważnej nazwy, sam zabieg nie jest specjalnie bolesny, ponieważ wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Chirurg stomatologiczny za pomocą niewielkich rozmiarów sprzętu, piły piezoelektrycznej z precyzyjnymi końcówkami, wykonuje cięcie, po czym miejsce to zaszywa. Kortykotomia, by przynieść przewidywane efekty, powinna zostać wykonana dopiero po założeniu aparatu stałego. Dzieje się tak dlatego, że w około 7 dni po rozpoczęciu leczenia, na zęby zaczynają oddziaływać odpowiednie siły, a w kościach zachodzą reakcje chemiczne wywołujące specyficzny ból.

Co po zabiegu?

Po zakończonym zabiegu przez około pół godziny zalecane jest delikatne przygryzanie opatrunku, jaki lekarz założy nad miejscem, w którym wykonano nacięcie.

Przez kilka dni może utrzymywać się ból rany o słabym natężeniu, który łagodzą leki przeciwbólowe. Występującą dolegliwością jest też niewielki obrzęk, który można zmniejszyć, stosując zimne okłady. Rana nie powinna krwawić, jednak w przypadku pojawienia się krwi, należy po prostu poczekać, na samoistne ustanie objawu, trzymając głowę w pozycji odchylonej lub można oprzeć ja na poduszce w pozycji półsiedzenia. Kolejną możliwą przypadłością jest szczękościsk, który jednak powinien ustąpić w ciągu tygodnia.

Jakie są zalecenia dla pacjenta?

Po kortykotomii przez kilka godzin zalecane są wyłącznie posiłki miękkie i zimne, jednak zabronione jest picie przez słomkę. Niewskazane jest też plucie i dmuchanie.

Przed upływem ośmiu godzin od zabiegu, pacjent nie może szczotkować zębów ani płukać jamy ustnej żadnymi środkami, jednak po upływie tego czasu, należy regularnie co cztery godziny przepłukiwać jamę ustną roztworem soli. Można już wtedy także szczotkować zęby, jednak omijając miejsca wykonanego zabiegu.

Wskazane jest, by przez minimum pół doby od kortykotomii odpoczywać i unikać aktywności fizycznej.

Jeśli podczas zabiegu niezbędne było założenie szwów, to lekarz zaleci niezbędny czas, po którym należy udać się na ściągnięcie ich.

Czekamy na Ciebie

Rejestracja

Umów się na wizytę i ciesz pięknym zdrowym uśmiechem