Nowoczesna Stomatologia Perio-Dens Klinika Stomatologiczna

Porady

Pantomogram zębów – wskazania, na czym polega

pantomogram-zebow-bydgoszcz

Pantomogram zębów, czyli Panoramiczne zdjęcie zębów (zwane inaczej pantomograficznym) to niezbędna pomoc dla lekarza dentysty. Taka forma obrazu rentgenowskiego pozwala zobaczyć m.in. struktury kostne, zębowe i tkanki miękkie.

Siadając na fotelu dentystycznym, musimy być pewni, że opiekujący się nami lekarz dentysta otrzymał wszelakie materiały, które pozwolą mu bardzo dokładnie przyjrzeć się naszym zębom i wszystkiemu, co je otacza. Jednym z podstawowych pomocy pokazujących wszystkie zęby, także te zatrzymane czy dopiero wyrzynające się wraz z otaczającymi je tkankami, stawami skroniowo-żuchwowymi i zatokami szczękowymi, jest zdjęcie panoramiczne, nazywane także pantomograficznym przez aparat, który je wykonuje: pantomograf.

Kiedy wykonuje się panoramiczne zdjęcie zębów?

Panoramiczne zdjęcie zębów (pantomogram zębów) przydaje się nie tylko wtedy, gdy już mamy problem. Lekarz dentysta wykorzysta je także przy ogólnej ocenie zdrowia pacjenta. Dzięki niemu może sprawdzić, czy ma do czynienia z próchnicą, czy wykonane zostało wcześniejsze leczenie kanałowe, w jakim stanie są zastosowane wypełnienia dentystyczne.

Zdjęcie pantomograficzne niesie wiele niezbędnych informacji, ponieważ obrazuje nie tylko zęby, ale także otaczające je tkanki miękkie i kości. Ułatwia m.in.:

  • diagnostykę stopnia zaawansowania chorób przyzębia,
  • planowanie leczenia ortodontycznego, protetycznego i implantologicznego, a nawet chirurgicznego i laryngologicznego,
  • przygotowanie się do ekstrakcji zęba, w tym zęba zatrzymanego,
  • leczenie zmian w obrębie jamy ustnej (pokazuje m.in. torbiele, guzy zarówno nowotworowe jak i nienowotworowe),
  • leczenie uszkodzeń mechanicznych,
  • sprawdzenie postępu zaniku kości.
Pantomogram zębów – co to za badanie?

Zdjęcie pantomograficzne to obraz powstały podczas badania radiologicznego wykonywanego aparatem zwanym pantomografem. Tworzy się je najczęściej na kliszy medycznej o wymiarach 25×20 cm lub cyfrowo utrwalając wynik na komputerze. Najlepiej widoczne są na nim struktury kostne. Trochę słabiej uwidocznione są tkanki miękkie, jednak lekarz dentysta wykryje wszelkiego typu zmiany zapalne i chorobowe.

Zdjęcie pantomograficzne pokazuje całą żuchwę, kości szczękowe, a także znajdujące się w wyrostkach tych kości zęby.

Puste przestrzenie ponad tymi częściami to zatoki szczękowe. Pośrodku między nimi znajdują się przewody nosowe. Boki zdjęcia uwidaczniają główki stawowe stawu skroniowo-żuchwowego, jak również struktury kręgosłupa szyjnego.

Na czym polega badanie pantomograficzne ?

Wykonywanie zdjęcia panoramicznego nie różni się w praktyce od tworzenia klasycznego zdjęcia RTG. Jest bezbolesne i nie trzeba się do niego szczególnie przygotowywać. Można wybrać się na nie o dowolnej porze dnia i po zjedzeniu posiłku.

Naturalnie, przed badaniem w miarę możliwości należy pozbyć się biżuterii, jeśli posiada się taką również na przykład w brodzie czy na języku. Trzeba wyjąć ruchomą protezę zębową.

Problemem nie jest natomiast posiadanie stałych metalowych przedmiotów jak aparat ortodontyczny.

W czasie badania aparat pantomograficzny jest najpierw przysuwany do głowy. Następnie pacjent musi przytrzymać zębami głowicę zabezpieczoną specjalną folią, która stabilizuje odpowiednio precyzyjnie naszą twarz i przekazuje do komputera bardzo dokładny obraz. Samo wykonanie zdjęcia zajmuje maksymalnie kilkanaście sekund i polega na przesłaniu wiązki promieniowania rentgenowskiego. Pacjent musi znajdować się w nieruchomej pozycji przez cały czas trwania prześwietlenia.

Istnieją dwa rodzaje sprzętu do wykonywania badania: analogowy, gdzie wykorzystywane są klasyczne kasety ze światłoczułą błoną (to dość przestarzała forma i coraz rzadziej wykonywana) lub cyfrowy pozwalający na bieżący podgląd wyników na ekranie, powiększanie wybranych obszarów. W naszej pracowni rentgenowskiej posiadamy nowoczesny sprzęt marki Carestream 8200 3D, który służy do wykonywania zdjęć pantomograficznych jak i 3D.

Czy badanie pantomograficzne jest bezpieczne?

Mimo że podczas badania wykorzystywane jest promieniowanie jonizujące, sam zabieg jest bezpieczny. Najnowsze aparaty wykorzystują minimalną dawkę promieniowania. Nasz gabinet stomatologiczny korzysta z najnowocześniejszego sprzętu marki Carestream. Oczywiście, istnieją wyraźne przeciwskazania do przeprowadzenia badania, gdy nie jest ono niezbędne do uratowania życia. Najważniejszym z nich jest ciąża lub samo podejrzenie ciąży. Promieniowanie może przyczynić się do uszkodzenia płodu. Gdy jednak wykonanie badania jest niezbędne, np. w przypadku urazu, lekarz może zdecydować się na taką formę wykonania zdjęcia. Bardzo ważne jest poinformowanie lekarza o ciąży przed badaniem.

Pantomogram zębów – cena?

W naszym gabinecie stomatologicznym zdjęcie pantomograficzne kosztuje 100 zł.

Czekamy na Ciebie

Rejestracja

Umów się na wizytę i ciesz pięknym zdrowym uśmiechem