Nowoczesna Stomatologia Perio-Dens Klinika Stomatologiczna

Porady

Paradontoza – przyczyny, objawy

paradontoza-leczenie-bydgoszcz

Co to jest PARADONTOZA?

Paradontoza, parodontoza, paradentoza – na tak wiele sposobów możemy nazwać jedną, bardzo podstępną chorobę: zapalenie przyzębia. Często słyszymy o niej, oglądając reklamy, ale statystyki są nieubłagane. Badania wykazują, że cierpi na nią aż około 70 proc. Polaków.

Mimo wszystko wiele osób, choć zetknęło się z nazwą, zapyta: czym w ogóle jest ta paradontoza?

Krótko mówiąc, paradontoza jest to choroba infekcyjna tkanek przyzębia, prowadząca do stanu zapalnego i ewentualnie do poważnych jego konsekwencji. Atakuje struktury otaczające oraz utrzymujące zęby, w tym cement korzeniowy, dziąsła, ozębną, kości wyrostka zębodołowego.

Paradontoza – przyczyny

Za rozwój paradontozy odpowiedzialne są namnażające się bakterie tworzące osad nazębny, a według badań, głównym patogenem jest Porphyromonas gingivalis.

Myliłby się jednak ten, kto wskazałby za jedynego winowajcę niewystarczającą higienę. Bez wątpienia, brak odpowiedniej dbałości o naszą jamę ustną, zbyt rzadkie mycie zębów, błędny sposób szczotkowania, nieczyszczenie przestrzeni międzyzębowych, nieodpowiednie przybory higienizacyjne – to główne czynniki choroby.

Jednak na jej rozwój wpływają także nieodpowiednia dieta bogata w cukry proste, osłabiony układ odpornościowy, problemy hormonalne, palenie papierosów. Bardzo ważna jest też wiedza, że paradontozę możemy odziedziczyć. Jeśli nasi rodzice lub dziadkowie się z nią borykali, istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że i nas ona nie ominie.

Paradontoza – objawy

Żeby wyjaśnić, co powinno nas zaniepokoić, trzeba znać etapy rozwoju choroby. Gromadząca się w naszej jamie ustnej płytka nazębna będzie obejmowała coraz większą powierzchnię zęba. Wniknie w przestrzeń okołozębową i spowoduje stany zapalne przyzębia. Nieleczone lub niewłaściwie leczone przewlekłe stany zapalne doprowadzą do osłabienia usadowienia korzeni w zębodole, rozchwianie i w efekcie dojdzie do wypadnięcia zęba.

Na co więc zwrócić uwagę, nim będzie za późno? Bardzo często pacjenci nie zdają sobie sprawy z pierwszych oznak, które jasno sygnalizują, że dzieje się coś niedobrego:

  • nieświeży oddech,
  • powtarzające się problemy z dziąsłami, krwawienie podczas szczotkowania,
  • odsłonięte szyjki zębowe, wydłużona korona zębowa,
  • nadwrażliwość na zmiany temperatury.

Kolejne reklamowane pasty do zębów, płyny do płukania jamy ustnej, bardziej miękkie szczoteczki tylko zatuszują problem. Tymczasem już na tym etapie powinna zapalić się czerwona lampka w głowie.

Paradontoza – leczenie

W przypadku paradontozy sprawdza się powiedzenie, że co się odwlecze, to nie uciecze. Tylko regularność, z jaką zadbamy o zęby, sprawi, że będziemy mogli cieszyć się efektami. Jeśli zaniechamy działań i wrócimy do starych nawyków, paradontoza da znowu o sobie znać.

Leczenie nie należy do najprzyjemniejszych i może być długotrwałe. W czasie przeglądu stomatologicznego specjaliści z naszej kliniki najpierw ocenią stopień zaawansowania choroby.

Niezbędne już na samym początku są zabiegi higienizacyjne: skaling (usuwanie złogów kamienia nazębnego), piaskowanie (usuwanie przebarwień, osadów i pozostałości po skalingu), polerowanie i lakierowanie (zapobiega szybkiemu nawarstwianiu się kolejnych osadów). Bardzo ważne jest pozbycie się kamienia nie tylko z widocznej powierzchni uzębienia, ale także spod dziąseł. W naszej klinice zajmie się tym specjalista periodontolog.

W przypadku początkowego stadium choroby, zabiegi higienizacji połączone z profesjonalnym instruktażem, jak dbać o jamę ustną, mogą wystarczyć. Jednak to od pacjenta zależeć będzie to, czy paradontoza nie będzie się rozwijać. Pozostałą pracę należy wykonać w warunkach domowych. Skupić trzeba się na:

  • odpowiedniej diecie (m.in. wyeliminowanie cukrów prostych, kawy, herbaty, uzupełnianiu niedoborów m.in. witamin C, D, włączenie koenzymu Q10),
  • w przypadku palaczy pożegnaniu się z nałogiem,
  • bardzo dokładnym czyszczeniu jamy ustnej, pamiętaniu o właściwym szczotkowaniu,
  • regularnych wizytach u stomatologa i zabiegach higienizacyjnych.

Jednak gdy dojdzie już do znacznych patologii, niezbędne będą bardziej inwazyjne działania, a z pomocą przyjdzie chirurgia stomatologiczna. Zabiegami stosowanymi w takich przypadkach są m.in. oczyszczanie korzeni, uzupełnianie ubytków kostnych czy kiretaż – oczyszczanie kieszonek zębowych i niekiedy spłycanie ich, by zapobiec dalszemu odkładaniu się osadów w przestrzeni okołozębowej.

Istnieją dwa podstawowe rodzaje kiretażu:

Otwarty – stosuje się go, gdy kieszonki dziąsłowe są głębokie (5-6 mm). W jego trakcie, po pozbyciu się kamienia nazębnego i ziarniny zapalnej, dziąsło jest przycinane i zszyte nićmi chirurgicznymi.

Zamknięty – przy niewielkich rozmiarowo kieszonkach, wystarczy oczyścić je, dokładnie wypłukać. Wizyta kontrolna następuje zazwyczaj po tygodniu.

Kto zajmuje się leczeniem PARADONTOZY ?

W naszym specjalistycznym gabinecie stomatologicznym leczeniem paradontozy zajmuje się Lekarz Dentysta Spec. Periodontolog Angelika Wojczak-Wiktorowicz. Więcej informacji na temat periodontologii znajdziesz tutaj.

Czekamy na Ciebie

Rejestracja

Umów się na wizytę i ciesz pięknym zdrowym uśmiechem